Obsah

Beseda se "školním dědečkem" - Pravěká moře

Typ: ostatní
V úterý 10.5. nás navštívil náš školní dědeček p. V. Vencko, na přání žáků s tématem Pravěká moře.
Opět si starší žáci měli možnost rozšířit vědomosti například o tom, jak vznikl život, uhlí, vápenec a zajímavé pískovcové útvary. 

První život na Zemi  vznikl v moři před 3,5 mld let nějakým biochemickým procesem (mikroorganismy). Tehdy byly v zemské atmosféře jen 2% kyslíku, zatímco dnes je 21 %. V moři se pohybovali bezobratlí-medúzy, láčkovci, trilobiti. A právě ty objevil v české obci Skryje Francouz - inženýr paleontolog Joachim Barrande (na památku název Barrandov). Už taky víme, že z vápenatých schránek živočichů vznikl vápenec, že před 350 mil lety se na souši rozšířily plavuně a přesličky, které dorůstaly až několik desítek metrů a vlivem chemických a živelných procesů se z nich utvářelo černé uhlí. Vysvětlili jsme si rozdíl mezi parybou (má kostru z chrupavek) a rybou (kostra z kostí). Dodnes je takovou parybou žralok. Pradávné ryby byly dlouhé až 11 m. Před 165 mil lety byli ještěři podobní dinosaurům a živili se rybami. A na závěr nám dědeček vysvětlil prapodivné útvary pískovcových skal-prý díky erozi vznikaly prohlubně v písečném dně po opadu mořské vody. Hodina plná zajímavostí zas brzy utekla a my se už těšíme na další téma. /M.Macková/


Vytvořeno: 11. 5. 2022
Poslední aktualizace: 17. 5. 2022 07:19
Autor: Správce Webu