Obsah

Realizace projektu NFSV

Typ: ostatní
Realizace projektu NFSV Na jaře jsme zpracovali projekt a požádali Nadační fond Severočeská voda o finanční dar na Údržbu břehu Mandavy a úklid odpadků v jejím okolí. Nyní došlo k realizaci projektu a zároveň k tradiční stmelovací akci všech našich žáků.

Všichni žáci naší školičky se zapojili  12. a 13.9. do realizace projektu. Část řeky Mandavy lemuje náš školní pozemek a řeka protéká celou vesnicí, kam účastníci školní družiny chodí často na procházky a pozorují život vodních živočichů. Za darovanou částku se pořídilo zahradnické náčiní, dva vyvýšené záhony, zemina, prostředky pro úklid okolí vodního toku. Zemina se bude postupně dosypávat.

Děti se rozdělily po třídách – mladší plnily pod dohledem pedagogů oba záhony klestím, trávou, zeminou, aby na jaře při pracovních činnostech mohli nasít semínka zeleniny a zasázet sazečky salátů a jiné rané zeleniny. Starší žáci se vydali s pytli na odpadky podél říčky od školy až k rybníku, kde nasbírali nepřeberné množství odpadků. Žáci si přitom uvědomili, jaké nebezpečí hrozilo vodním živočichům, kdyby se vše dostalo do vody. Následující den jsme se vydali značenou cestou s předem připravenými  stanovišti s úkoly (na téma Piráti) až k pramenům řeky Mandavy do katastru Nové Křečany. Tam nás čekaly odměny v nalezených truhličkách, což byl poslední úkol a poděkování všem za píli při realizaci projektu. Na závěr jsme ve skupinkách přicházeli k prameni, kde jsme si do hrnečků nechali natéct čistou pramenitou studenou vodu přímo ze zdroje !

Realizace projektu proběhla velmi zdařile, žáci si prohloubili ekologické vazby a uvědomili si význam vody pro člověka a celou faunu. V příštím roce, až budeme na školním pozemku zahradničit a sklízet úrodu ve vyvýšených záhonech, třeba nabereme vodu na zalévání i z Mandavy !  /M.Macková, řed./


Vytvořeno: 13. 9. 2023
Poslední aktualizace: 13. 9. 2023 22:50
Autor: Správce Webu