Obsah

Povídání se školním dědečkem

Typ: ostatní
Povídání se školním dědečkem V sérii besed s naším školním dědečkem jsme pokračovali i 28.2.-tentokrát na téma DUCH DOBY, aneb jak se žilo dříve....

Všichni žáci naší školičky opět se zaujetím naslouchali dědečkovi p.V. Venckovi , když vyprávěl o době, ve které jako malý kluk žil.  Pojal ji jako ducha doby, kterého vytvářejí nejen LIDI, ale i PŘEDMĚTY. Připomněl, že se v předválečném období maminky staraly jen o děti a domácnost a do práce chodili a peníze vydělávali tatínkové. Před koncem války se z mnoha škol udělaly nemocnice pro vojáky a děti se učily v "hospodě". Obecně všeho bylo málo a lidé museli žít poskrovnu, často chybělo jídlo, ošacení i spotřební věci. Děti si hrály s jednoduchými hračkami-houpací kůň, loutkové divadlo, káča, prak, kuličky, zažívaly různá dobrodružství. Žilo se skromně, ale šťastně, bez stresů daných dobou. Na IC tabuli byly žákům postupně ukazovány i obrázky a předměty dané doby-z domácnosti např.hmoždíř, necky, valcha, ze zemědělství žebřiňák, povříslo, kosa, mandele, samovaz, mlátička, z dopravy koňské povozy, parní lokomotivy, z oblečení pumpky, štucel, dále šlajfky a mnoho dalšího-věcí, které už ze současného slovníku téměř vymizely.

 Hodinku povídání dědeček zakončil přáním :" VAŽTE si toho, že žijete TADY a TEĎ, že na vás nepadají bomby, že táta nemusí do války, že nemáte hlad a máte co na sebe, že máte doma teplo a čistou vodu a místo, kde si můžete hrát". Děkujeme našemu 87-letému vitálnímu dědečkovi za vše, čím nás stále obohacuje a těšíme se na další zastavení v čase. /Mgr. M.Macková, řed./


Vytvořeno: 6. 3. 2023
Poslední aktualizace: 21. 3. 2023 14:15
Autor: Správce Webu