Obsah

Pohyblivý betlém pana Cobla

Typ: ostatní
Pohyblivý betlém pana Cobla 1V druhém lednovém týdnu jsme se vydali podívat na překrásný betlém do Dolních Křečan, který vlastnoručně vyrobil pan Jiří Cobl. Rozdělili jsme se do dvou skupin a návštěva pana Cobla mohla začít.....

V hale rodinného domu se rozprostírá třípatrový betlém z lipového dřeva. Má téměř 2 metry, vrchní dvě patra znázorňují výjevy z nedalekého Rumburka a jeho okolí. Na betlému začal pan Cobl pracovat již v roce 2008, trvalo mu zhruba 12 let, než ho dovedl do současné dokonalosti. O betlém se stará s láskou a péčí, každoročně ho musí složit, se stavbou začíná už v půlce října (musí vše důkladně sestavit, rozpohybovat složitý mechanismus) a koncem ledna ho opět ukládá do krabic. Dalším jeho klenotem je vyřezávaná Loretánská kaple Panny Marie, tu začal vyrábět v roce 2016, pracoval na ní 3 roky. Tato dokonalá miniatura je věrnou kopií Rumburské Lorety s její původní a současnou střechou. Jen pro představivost vyřezávání 4 malých dveří se všemi detaily mu zabralo 1 měsíc. O tom, že pan Cobl je velmi zručný muž, svědčí i to, že si sám vyrábí malá dláta na vyřezávání. Jeho pohyblivý betlém nenavštěvují pouze lidé z okolí, ale i návštěvníci z nedalekého zahraničí. Tímto bych chtěla jménem celé školy ještě jednou moc poděkovat panu Coblovi za jeho vstřícnost a možnost vidět jeho ojedinělou práci, která nejen v žácích zanechá nezapomenutelný zážitek.  / I. Stejskalová/


Vytvořeno: 12. 1. 2023
Poslední aktualizace: 13. 1. 2023 21:19
Autor: Správce Webu